„Portret” w TDK otwarty

wpis w: Bez kategorii | 0

To już XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret” organizowanego przez Trzcianecki Dom Kultury. Tegoroczna odsłona wskazuje na to, że zainteresowanie konkursem nie maleje, a wyróżnienie w nim staje się prestiżowym dla wszystkich fotografujących w całej Polsce.

Na konkurs wpłynęło blisko 500 prac 81 autorów. Do wystawy, która otwarta została w miniony piątek Jury zakwalifikowało 106 zdjęć 44 autorów. Podczas wernisażu galeria Trzcianeckiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, fotografów – amatorów i profesjonalistów, rodzin laureatów i mieszkańców Miasta i Gminy Trzcianka. – Zdjęcie musi być w jakiś sposób znaczące, aby zostać zakwalifikowane do ekspozycji. W tym miejscu jest czas na dyskusje o kondycji fotografii a konkretnie portretu. Jednym z zadań portretu jest ukazanie charakterystycznych cech portretowanego. Istotność (to mięso) może być wyrażona na wiele sposobów – pisze we wstępie do katalogu Andrzej Biegowski, przewodniczący Jury. Jego zdanie, w większości podzielali odwiedzający wystawę, zwracając uwagę na to, że wystawa prezentuje cały szereg metod i sposobów fotografii portretowej, co czyni trzcianecki „Portret” unikatowym w skali kraju.

Jury w składzie: Andrzej Biegowski, Janusz Nowacki oraz Stanisław Pręgowski zadecydowali o przyznaniu następujących nagród: pierwszej dla Marleny Grewling z Książa Wielkopolskiego, za cykl „Wygnanie z raju 1-3”, drugiej dla Tomasza Buszki z Piły, za pracę „Pan Z”, trzeciej dla Tadeusza Koniarza z Tarnowa, „Portrecista portretowany”. Dyplomy honorowe przyznano: Arkadiuszowi Kulasikowi z Leszna – za cykl „Poszukiwanie charakteru I-III”, Hani Komasińskiej z Piły za prace „Przystań” i „Czystość II” oraz Piotrowi Petryga, Poznań – za prace „Ćma” i „Kot”.

Podczas wręczania nagród Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko – trzcianecki oraz Edward Joachimiak, przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki oprócz składania gratulacji laureatom zwrócili się do Dyrekcji oraz pracowników Trzcianeckiego Domu Kultury za przygotowanie i zorganizowanie konkursu o tak dużym zasięgu.

Konkurs jest współfinansowany z budżetu Starostwa Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego oraz Urzędu Miejskiego Trzcianki.

GALERIA FOTO

Autor: Marek Joachimiak

Foto: Henryk Król

Zostaw Komentarz

You must be logged in to post a comment.