Jury oceniło „Portret”

wpis w: Bez kategorii | 0

Na tę chwilę czekało 425 prac i ich autorów. Obrady Jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portet”, organizowanego przez Trzcianecki Dom Kultury mamy już za sobą. Członkowie Jury bacznie przyjrzeli się fotografiom i ocenili ich autorów.

Charakerystyką ciekawą tego konkursu jest to, że w tym roku przysłali swoje prace fotograficy początkujący – główie zdjęcia kolorowe, 20×30 cm i fotograficy bardzo świadomi, którzy zrobili mądre, dojrzałe zestawy. Cieszy mnie, że czterech byłych laureatów pierwszej nagrody przysłało na XX edycję swoje prace. To jest dobre – bo są znane nazwiska, dobre fotografie, więc będzie na pewno ciekawa wystawa pokonkursowa – wyjaśnia Henryk Król, instuktor Trzcianeckiego Domu Kultury, komisarz konkursu.

Jury w składzie: Ewelina Gmerek – ZPAF Poznań, Marian Łazarski – ZPAF – Gorzów Wielkopolski oraz Paweł Kosicki – ZPAF Poznań zapoznało się ze wszystkimi pracami. Do wystawy zakwalifikowało 92 zdjęcia 39 autorów. – Portret 2015 roku jest taki, jak otaczająca nas rzeczywistość. Jest bardzo zróżnicowany. Uczestnicy przysłali portrety klasyczne. Dotykały one przeszłości, ale też wiele prac było bardzo współczesnych, skomplikwoanych, które nie opowiadały wprost o portecie, a zachowały sporo tajemnicy i niedomówień – podsumowauje Paweł Kosicki, przewodniczący Jury.

Wśród wystawców znajdą się również prace autorów z Miasta i Gminy Trzcianka. Wyniki przedstawiają się następująco: I nagroda w wysokości 2000 zł – Witold Jagiełłowicz (Poznań), „Avatar”, II nagroda w wysokości 1600 zł – Paweł Wocal (Żary), za cykl „Pianiści 1, 2, 4, 5”,

III nagroda w wysokości 1200 zł – Hanna Komasińska (Piła), za prace „Sari III”, „Autoportret”, „Infantka na gigancie”. Dyplom honorowy TDK został przyznany Marzenie Kolarz (z Krakowa), za cykl „Rozalka ma białaczkę”.

Pokonkursowa wystawa prac zakwalifikowanych do wystawy oraz oficjalne przedstawienie wyników odbędzie się 4 grudnia w galerii Trzcianeckiego Domu Kultury. Z kolei pełną listę prac zakwalifikowanych do wystawy można znaleźć na www.portret.trzcianka.com.pl.

Autor: Marek Joachimiak