Wernisaż XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii PORTRET

wpis w: Bez kategorii | 0

Tradycyjnie, w pierwszy piątek grudnia odbył się wernisaż wystawy XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Portret. Do Trzcianki przybyli goście z różnych zakątków Polski oraz lokalni miłośnicy szeroko pojmowanej sztuki wizualnej. Zaraz po oficjalnym wręczeniu nagród, spotkanie przerodziło się w żywą dyskusję o współczesnym obrazie fotograficznym.

Wydarzenie otworzyła Dominika Jeske dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, która powitała przybyłych pasjonatów fotografii, a także Burmistrza Trzcianki i Radnych Rady Miejskiej. Na wstępie podziękowała za wsparcie sponsorom i partnerom, czyli: Urzędowi Miejskiemu w Trzciance, Starostwu Powiatowemu w Czarnkowie oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Następnie w kilku słowach odniosła się do miłej informacji, jaką jest wzrastająca liczba uczestników, bo w tegorocznej edycji w konkursie udział wzięło 139 fotografów, nadsyłając 623 zdjęcia. Nie zabrakło również odniesień do historii i docenienia wkładu pana Henryka Króla i Andrzeja Biegowskiego. Pani Dyrektor podziękowała również swoim pracownikom, z nowym komisarzem Leszkiem Malickim na czele, którzy nadzorowali konkurs, przygotowali wystawę, katalog oraz całą uroczystość.

Następnie głos zabrali panowie z jury w osobach: Wojciech Beszterda przewodniczący, Piotr Spek i Mateusz Kiszka członkowie. Jury w kilku słowach odniosło się do przebiegu wyboru 64 fotografii. W czasie 7-godzinnej pracy, 29 października, z gąszczu wielu przepięknych fotografii, wyłoniono te, które nie tylko pozostawiają ślad „ku pamięci”, ale dają też „obraz pogłębiony”, który może przetrwać próbę czasu i być nośny nawet po latach. Na największe uznanie liczyć mogły te prace, które charakteryzowały się „prostotą” i ogólnie rzecz ujmując „prawdą” zawartą w obrazie fotograficznym. Co ciekawe, z ostatecznej selekcji, zwycięska trójka została wyłoniona dość szybko, zgodnie i bez większych różnic zdań pomiędzy jurorami.

Po takich słowach nie zostało już nic innego jak oficjalnie przekazać nagrody najlepszym artystom. I nagrodę wręczono pani Katarzynie Laskus-Stworze, za pracę „Matka”. Laureatka przybyła tego dnia na wernisaż z odległego o prawie 550 km Krakowa. Jak wspomniała, zwyciężając spełniła swoje dziecięce marzenie. II nagroda nie mogła być przekazana osobiście, autorka pracy pt. „Wybory Miss Nastolatek”, pani Julia Zabrodzka z Warszawy przygotowała jednak dla publiczności krótkie nagranie wideo, na którym podziękowała za otrzymane wyróżnienie oraz w kilku słowach odniosła się do swojej pracy. III nagroda za pracę „Outlaner” z rąk jury, organizatora, burmistrza Trzcianki i komisarza konkursu odebrała pani Beata Jeżak z Poznania. Ponadto, poinformowano jeszcze o dwóch wyróżnieniach, jednym z nich było wyróżnienie jury dla pracy „Cisza” autorstwa Daniela Krzewińskiego, a drugim wyróżnienie Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za pracę „Biały Tydzień — Lipiny” — Dariusza Baranowskiego. Wieczór trwał jeszcze długo, a wystawa wzbudziła bardzo ciekawą dyskusję pomiędzy publicznością, jury, a autorami nagrodzonych fotografii.

Wystawa pokonkursowa czynna jest dla zwiedzających do dnia 20 grudnia br. w Centrum Integracji Społecznej, przy placu Pocztowym 25 w Trzciance.

LM