Wyniki XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Portret

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu 18 listopada 2023 roku odbyły się obrady Jury XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.

Jury w składzie: przewodniczący – dr. hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK – ZPAF, członkini dr. hab. Anna Kola, prof. UMK – ZPAF oraz członek – Wojciech Beszterda – ZPAF, zapoznało się z rekordową liczbą 2240 fotografiami nadesłanymi przez 332 autorów. Po trudnych i długich obradach postanowiło do wystawy zakwalifikować 69 prac 64 autorów i przyznało następujące nagrody:

I nagrodę w wysokości 2000 zł – Dorocie Sitnik z Wrocławia za cykl 6 zdjęć „Miareczkowanie czasu”,
II nagrodę w wysokości 1400 zł – Adamowi Fietkiewiczowi z Pruszkowa za fotografię „Lokatorka Martyna”:,
III nagrodę w wysokości 1000 zł – Arkadiuszowi Kikulskiemu z Łasina za fotografię „Fanka Roxie”.

Ponadto postanowiono przyznać dwa wyróżnienia:
Elwirze Kruszelnickiej z Gdyni za fotografię „Anonimowy bohater codzienności”,
Jackowi Szlakowi z Krakowa za fotografię „Portret poczwórny”.

Jury tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” w Trzciance z satysfakcją przyjęło znaczący wzrost ilości uczestników. Na konkurs wpłynęło bowiem aż 2240 fotografii 332 autorów. W porównaniu do poprzedniej edycji, na którą zgłosiło swoje prace 139 autorów, jury stanęło przed trudnym zadaniem zakwalifikowania do wystawy prac oraz wyłonienia autorów do nagród. Po wstępnej selekcji do ścisłej oceny dopuszczono 318 fotografii, z których ostatecznie wybranych zostało 69 prac 64 autorów. Kilka etapów oceny pozwoliło wybrać te, które w naszym przekonaniu reprezentują najwyższy poziom artystyczny. Wybór fotografii do nagród i wyróżnień był ogromnie trudny, gdyż zakwalifikowane ostatecznie do wystawy obrazy autorów prezentują różnorodne podejście do tematu portretu w fotografii. Ostatecznie zdecydowaliśmy nominować do nagród 5 autorów i przyznać je w głosowaniu jawnym.

I nagroda przypadła Dorocie Sitnik. Jury przyznało ją za cykl 6 prac „Miareczkowanie czasu”. Autorka opowiada o czasie, przedstawia jego symboliczny obraz. Pragniemy podkreślić wysoki poziom artystyczny tego zestawu oraz dojrzałość twórczą autorki.

II nagroda została przyznana Adamowi Fietkiewiczowi za pracę „Lokatorka Martyna”, która opowiada o odrzuceniu, braku akceptacji, pogardzie.

III nagrodę otrzymał Arkadiusz Kikulski. Jego praca „Fanka Roxie” ukazuje samotność małej dziewczynki w gąszczu codzienności, zaplątaniu w nim, alienacji, zapomnieniu.

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Elwira Kruszelnicka i Jacek Szlak. Ich fotografie obrazują wyobcowanie jednostki we współczesnym świecie.

Wszystkim uczestnikom konkursu zakwalifikowanym do wystawy, a w szczególności laureatom nagród – GRATULUJEMY.

Oficjalne wręczenie nagród nastąpi dnia 1 grudnia 2023 roku, o godz. 17:00, w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, Plac Pocztowy 25.

Organizatorem XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Konkurs dofinansowano ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Gminy Trzcianka.