Przedstawiamy zwycięskie prace w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii „PORTRET”.

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu 29 października br. odbyły się obrady jury XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” organizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.

Jury w składzie: przewodniczący – Wojciech Beszterda (ZPAF), członek – Piotr Spek (ZPAF) oraz członek – Mateusz Kiszka (WBPiCAK Poznań), zapoznało się z 623 pracami nadesłanymi przez 139 autorów. Po blisko 8-godzinnych obradach jury postanowiło do wystawy zakwalifikować 64 prace 49 autorów i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I nagroda w wysokości 2000 zł – Katarzyna Laskus-Stwora (Kraków) za pracę „Matka”,
  • II nagroda w wysokości 1400 zł – Julia Zabrodzka (Warszawa) za pracę „Wybory Miss Nastolatek”,
  • III nagroda w wysokości 1000 zł – Beata Jeżak (Poznań) za pracę „Outlander”,
  • wyróżnienie juryDaniel Krzewiński (Wrocław) za pracę „Cisza”,
  • wyróżnienie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Dariusz Baranowski (Gliwice) za pracę „Biały Tydzień”.

Jury z wielkim zadowoleniem przyjęło znaczny wzrost ilości nadesłanych na Konkurs prac. Na tegoroczną, XXVII edycję „Portretu” w Trzciance, wpłynęło ponad 600 fotograficznych prac.

Nadesłane prace cechowało zróżnicowanie autorskich postaw w podejściu do tematu „Portretu” – od fotografii pamiątkowej, rodzinnej poprzez dokumentalną, reportażową do portretów studyjnych, czy artystycznych kreacji.

Można było zauważyć także duże zróżnicowanie poziomu artystycznego poszczególnych fotografii. Niektóre z nadesłanych prac charakteryzowały się nadmiernym „autorskim popisem komputerowej obróbki obrazu fotograficznego”, gubiąc jednocześnie istotę treści.

Jury zgodnie wybrało z zaprezentowanego zestawu fotografii 63 prace na pokonkursową wystawę oraz przydzieliło nagrody i wyróżnienia.

Wszystkim uczestnikom Konkursu i wystawy GRATULUJEMY.

Oficjalne wręczenie nagród nastąpi dnia 2 grudnia 2022 roku, o godz. 18:00, w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance.

Organizatorem XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „PORTRET” jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Konkurs dofinansowano ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Gminy Trzcianka. Tegoroczna edycja została zorganizowana przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.